O nas

W chwili obecnej na obszarze 8 powiatów województwa mazowieckiego obsługiwanych przez biuro radomskiego Oddziału zamieszkuje ponad 500 hodowców – członków WZHK, którzy posiadają blisko 600 klaczy wpisanych do ksiąg koni zarodowych, 150 ogierów uznanych kryjących na punktach kopulacyjnych, kilkadziesiąt ogierków przeznaczonych do dalszego odchowu oraz ponad 200 wyselekcjonowanych źrebiąt rocznych i dwuletnich stanowiących elitarny materiał hodowlany. Ważną grupę stanowią również uczestnicy programów ochrony zasobów genetycznych utrzymujący w swoich gospodarstwach klacze rasy małopolskiej, śląskiej, i koni polski oraz rasy zimnokrwistej w typie sztumskim – zdecydowanie najszerzej reprezentowanym i sokólskim.

Obok hodowli koni zimnokrwistych i ardeńskich, które dominują na terenie Oddziału daje się również zauważyć zwiększone zainteresowanie rasami szlachetnymi i prymitywnymi o odmiennym typie użytkowym. Odradzający się po latach zastoju sport jeździecki zarówno ten w wymiarze profesjonalnym jak i amatorskim przeżywa prawdziwy renesans popularności. A okoliczne ośrodki jeździeckie zapewniają całoroczną możliwość korzystania z pełnej gamy końskich atrakcji. Rekreacja i agroturystyka, które to dziedziny nierozerwalnie wiążą się z sylwetką wpisanego w krajobraz radomskiej wsi konia, stają się także szansą dla wielu gospodarstw rolnych na poprawę ich kondycji finansowej.

Zarówno sam potencjał hodowlany przekładający się na osiągane wyniki w różnego rodzaju wystawach, czempionatach i konkursach, jak również wielkie zaangażowanie i oddanie dla sprawy okazywane na każdym kroku przez naszych hodowców ,a także życzliwa, merytoryczna a nade wszystko fachowa i terminowa obsługa petentów przez biuro Oddziału pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość i wiązać ją z „końskim ogonem”.

 

 

Terenowe Koła Hodowców Koni

Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Warszawie - Oddział w Radomiu

   ul. Wernera 33/37 (II piętro - pokój nr 207),
       26-600 RADOM
  48 362-51-69
  strefa_konia@o2.pl
  godz. otwarcia: 7:00 - 15:00